İKEA Mobilya

lk IKEA mağazası İsveç’te açılır
Älmhult’daki ilk IKEA mağazası ev mobilyalarını içeren 6.700 metre karelik bir yerde açılır. O tarihte İskandinavya’nın en büyük mobilya mağazasıdır.

Gillis Lundgen, TORE çekmeceli dolabı tasarlar…
En eski IKEA çalışanlarından Gillis Lundgren, IKEA’nın mutfak imalatçılarından birisini ziyareti sırasında IKEA mutfaklarında kullanılan basit ve pratik dolap biçimlerini farkeder ve bundan esinlen

erek aynı düşünceyi tüm ev mobilyalarına uygulamayı düşünür. Älmhult’a döner dönmez oturur ve TORE çekmeceli dolabı tasarlar.

1951

İlk IKEA kataloğu yayınlanır.
IKEA kurucusu, bir katalog yaparak daha fazla mobilya satmayı düşünür. Sonuçta bugün bildiğimiz IKEA kataloğu doğar.

1953

İlk mobilya galerisi İsveç Älmhult’da açılır
Bu galerinin açılması, IKEA konseptinin gelişimi için önemlidir çünkü müşteri satın almadan önce ilk kez IKEA ev mobilyalarını burada görecektir. Galeri açma fikri IKEA’nın ana rakibi ile arasındaki fiyat savaşından doğar. İki şirket fiyatları düşürdükçe kalitenin korunması zorlaşır ama IKEA bu galeriyi açarak düşük fiyatlı ürünlerinin işlevlerini ve kalitesini halka açıkça gösterme şansı bulur. Bu yenilik bir başarı olmuştur. Halk, parasına göre en iyi ürünü seçmeye başlar.

1956

“Yassı kutu” içinde demonte mobilya tasarımı
IKEA’nın demonte tasarım fikri, rakiplerinin IKEA’yı boykot etmeleri için IKEA’ya mal verenlere yaptıkları baskılar sonucu doğdu. Yassı kutu buluşu ise IKEA’nın ilk çalışanlarından birisinin bir LÖVET masanın bacaklarını sökmesiyle başladı. Böylece masa araca kolay sığacak ve taşıma sırasında hasar görmeyecekti. Bu buluştan sonra yassı kutu ve demonte fikirleri, konseptin bir parçası olur. Ayrıntılı bilgi için lütfen İş fikrimiz (Our business idea) bölümüne bakın.

Müşteri Hizmetleri İletişim Formu

IKEA Müşteri Hizmetleri 48 saat içerisinde belirtmiş olduğunuz telefondan veya e-posta adresinizden size ulaşacaktır. Alışverişinizi nereden yaptığınızı ya da yapacağınızı seçerek formumuzu doldurmaya başlayabilirsiniz.

Mağazadan Alışveriş

İnternetten Alışveriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir